Bepplan
0452 222 28 66

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bireysel Gelişim Raporu (BGR) Nedir?

B.G.R; öğrencinin gelişimini bildiren bir belgedir

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 72, 73 ve 74. maddeleri gereğince her tür ve kademedeki okullara devam eden ve devam ettiği okulda özel eğitim tedbiri alınmış öğrenciler için BEP Geliştirme Birimi tarafından BEP (Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) hazırlanması zorunludur.

   Daha önce Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Özel Eğitim Değerlendirme kurulu tarafından incelemesi yapılarak tedbir (resmi tedbir-destek eğitimi) alınan öğrencilerin yeniden incelenmesi talep ediliyorsa ekteki “Bireysel Gelişim Raporu” okul tarafından doldurularak öğrenci velisi aracılığıyla Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

   Örgün Eğitim kapsamında eğitimine devam eden öğrenciler (Kaynaştırma Eğitimi, Resmi Özel Eğitim Okulu, Özel Eğitim Sınıfı) Özel Özel Eğitim veren kurumlardan destek eğitimi alıyorsa tekrar değerlendirme sürecinde öğrenci velisinden “Bireysel Gelişim Raporu” isteneceğinden ilgili okulların ekteki forma göre çalışmalarını yürütmeleri gerekecektir.

   Bu kapsamda Okul Öncesi, İlköğretim ve Ortaöğretim okullarının BEP süreçlerini gerçekleştirmeleri ve öğrenci velisinin istediğinde öğrenciye ait “Bireysel Gelişim Raporu” nu vermeleri gerekmektedir.

   Ayrıca daha önce Kaynaştırma Eğitimi, Özel Eğitim Okulu ve Özel Eğitim Sınıfına alınan öğrencilerin tekrar değerlendirilmesi isteği ekteki “Bireysel Gelişim Raporu” doldurularak yapılacak ve bunun için “Eğitsel Değerlendirme İsteği Formu” doldurulmayacaktır.